Depresja i antydepresanty a zaburzenia erekcji

Lekarze udowodnili to, iż leki przeciwdepresyjne oraz depresja wpływają na sprawność seksualną, jednakowo kobiet, jak i mężczyzn. Nie zawsze jednak łatwo określić to, czy negatywnie na sferę seksualną działa sama depresja, czy też leki stosowane w jej leczeniu.

Depresja a seks

Impotencja, jak i inne zaburzenia w tej intymnej sferze często towarzyszą depresji. Warto jednak stwierdzić, który problem pojawił się jako pierwszy, czy to brak zadowolenia z seksu powoduje pogorszone samopoczucie, czy wynika ono z czego innego, aczkolwiek jego skutkiem są zaburzenia w tej sferze życia. Aby, móc to ustalić najlepiej udać się do specjalisty, który postara się znaleźć przyczynę takiego stanu. Podczas diagnozowania depresji lekarz weźmie pod uwagę wiele czynników i objawów, oceni długość ich trwania oraz wpływ na codzienną aktywność. Objawami depresji są między innymi: zwiększona drażliwość, zaburzenia snu, problemy z koncentracją czy utrata pewności siebie. Takie objawy mogą sugerować właśnie rozwój depresji. Według badań nawet do 47 procent osób zmagających się z depresją nie jest zadowolonych ze swojego życia intymnego. Brak satysfakcji seksualnej wynika ze zmiany w zachowaniu, braku zainteresowania przyjemnościami, czy pogorszonej relacji z drugą połówką, ale również z chemicznych zmian, jakie zachodzą w mózgu. Za samopoczucie oraz motywację do działania odpowiedzialnych jest wiele substancji, niestety dochodzi do ich rozregulowania w przypadku rozwoju depresji. Zaburzenia równowagi tychże substancji odbijają się na sferze intymnej, gdyż mózg jest najważniejszym organem seksualnym. W nim rozpoczyna się pożądanie, pojawiają się wyobrażenia oraz oczekiwanie. Osoby walczące z depresją cierpią z powodu: dłuższego czasu niezbędnego do osiągnięcia orgazmu, braku albo zmniejszonego pożądania seksualnego, mniejszego zadowolenia z przeżyć seksualnych. Panowie mający zły nastrój, którzy nie potrafią się podniecić, mają często problemy z erekcją. Oprócz tego może zdarzać im się przedwczesny wytrysk. Depresja oraz zażywane wraz z nią leki doprowadzają do impotencji. Mężczyzna nie jest w stanie uzyskać wystarczającego wzwodu albo w trakcie stosunku penis nagle opada i maleje. Aby móc wyzbyć się zaburzeń erekcji wynikających właśnie z tej choroby psychicznej, należy przede wszystkim podjąć się jej leczenia. Po wyzdrowieniu mężczyzna może powrócić do udanego seksu, o ile oczywiście nie ma innych źródłem problemów z potencją.

Przyjmowane leków a zaburzenia seksualne

Kłopoty w sferze seksualnej wynikające z depresji oraz ze stosowania leków przeciwdepresyjnych są dosyć do siebie podobne, a więc nie łatwo stwierdzić, który czynnik jest za nie odpowiedzialny. Z tego względu trzeba stwierdzić powiązanie między przyjmowaniem leków a pojawieniem się zaburzeń seksualnych. W przypadku ich wystąpienia nie trzeba od razu rezygnować z zażywania leków przeciwdepresyjnych. Warto poczekać nieraz parę tygodniu od rozpoczęcia leczenia danym lekiem, ponieważ zdarza się, że funkcje seksualne same się poprawiają, kiedy organizm przyzwyczai się do leku. Jeśli środek przyjmowany jest raz dziennie, warto przed jego zażyciem zaplanować aktywność seksualną, w ten sposób zredukuje się wpływ preparatu  na kontakty intymne. W razie potrzeby zawsze istnieje możliwość zmiany przyjmowanego leku przeciwdepresyjnego na inny, który nie powoduję zaburzeń erekcji czy też innych problemów. Niekiedy można także zacząć przyjmować inny lek, który ma na celu zmniejszyć efekty uboczne leku podstawowego. Mężczyzna, któremu zależy na byciu aktywnym seksualnie, może także rozpocząć stosowanie leków na potencję, czyli produktów z takimi substancjami aktywnymi jak: tadalafil, sildenafil czy wardenafil. Takie preparaty okazują się dużym wsparciem, dzięki nim mężczyzna może łatwiej uzyskać silny i długotrwały wzwód. Warto pamiętać, aby podczas terapii rozmawiać zawsze szczerze ze swoim lekarzem i mówić mu o wszystkich swoich problemach, nawet tych bardzo wstydliwych. Zadowolenie z życia seksualnego może znacząco poprawić jakość życia i nastrój osoby zmagającej się z depresją.